Публикации

RCDO.KZ » Публикации » Судың қасиеттері

Судың қасиеттері

ya_socials
Опубликовано:
Автор: Аимгул02 433

Ұйымдастырылған білім беру қызметінің технологиялық картасы

Оқу бағыттары: Таным.

Бөлім: Жаратылыстану

Тақырыбы: Судың қасиеттері

Мақсаты: Балаларды судың негізгі қасиеттерімен таныстыру.

Міндеттері:

Балаларды судың қасиеттерімен таныстыру (өз нысандарының жоқтығы, мөлдірлік, сұйықтық сұйық, дәмсіз және иіссіз).

- Біздің өміріміздегі судың мақсаты туралы балалардың білімдерін түсіндіру

Танымдық:

эксперимент жүргізу барысында балалардың танымдық белсенділігін дамыту;

- мөлдір ыдыстармен жұмыс істеу қабілетін белгілеу: кесе, печенье;

- Бейтаныс шешімдермен жұмыс істеу қабілетін белгілеу.

- интеллектуалдық операцияларды дамыту: салыстыру, синтездеу, талдауға қабілеттілігі;

- Сабақ тақырыбы бойынша зат есімдерімен, сын есімдерімен және етістіктерімен балалардың сөздік қорын белсендіру және байыту, келісілген сөйлеу, ойлау қабілеті, қорытынды жасау;

- тәуелсіз тұжырымдарды тұжырымдау.

Оқу орны:

- суды құрметтеуге үйрету.

- топта жұмыс істеу, келіссөздер жүргізу, әріптестің пікірін ескеру қабілетін дамыту;

Жабдықтар: «Су» тақырыбында жұмбақтар, суреттер, сызбалар бар су тамшылары түріндегі карталар, шелек, мөлдір пластикалық көзілдірік, түрлі секциялардың мөлдір цилиндрлік ыдыстары (тар және кеңірек), коктейльге арналған шоқтар, түрлі шырындар, стакан сүт; «Голдфиш» жұмысын дыбыстау - Р.Шешрин; ақ қағаз парақтары, ескі тіс щеткалары, акварель көк.

Екі тілдегі компонент: Вода - су, жаңбыр - дождь.

Сабақтың барысы

Жылулық шеңбері: (Мен сені досым шақырамын, жақында бізбен бірге тұрып, қуаныш пен жылуды сезініп, біз сізбен бірге боламыз!)

I бөлім. Ойын жағдайына кіріспе

Мұғалім балалардың назарын балабақшаға келгенде, табалдырығында күміс шелек көргеніне назар аударды.

Ол таңқаларлық: олар онда не болып жатқанын көргісі келеді ме? Балалар мұғалімнің сұрағына жауап бергеннен кейін, олар шелек карточкаларынан, жұмбақтармен тамшылардан шығу үшін кезекпен басталады, мұғалім оларды қатты дауыстап оқиды. Мені достарым күтіп жатыр, шақырып,
Мен оларға келемін - қашып кетемін. (Жаңбыр)

Жүн мақта

Бір жерде ауысады

Мақтадан төмен

Бұл жаңбыр жақсырақ. (Бұлтты)

Ағындар, ағындар - ағып кетпейді,

Жүгіріп, жүгіреді - аяқталмайды. (Өзені)

Көктен жаңбыр жауып,

Нанның құлағы өсіп,

Кемелерді жүзу үшін

Желені қайнату үшін,

Қиындықты болдырмау үшін -

Сіз өмір сүре алмайсыз ... (Су)

Оқытушы магниттік тақтаға картиналармен суреттейді (жұмбақтардың жауаптары).

Балалар: біздің жұмбақтар біріктіредіБалалар.Су жайында!

Балалар: Балалар, сіз қалай ойлайсыз, табиғат суын қайдан таба аласыз?

Балалардың жауаптары

Тәрбиеші: Теңізде және мұхиттарда - тұздалған суда (ағартушы балаларды сөйлеуге тартады: теңіздегі су - мұны мұхиттық мұхит су - океаникалық және т.б.), өзендерде, көлдерде, булақтарда, батпақтарда , (өзен, көл, көктем, батпақты су). Су дегеніміз не (тұздан, теңізден айырмашылығы бар)? Жаңа

Оқытушы: Сіз неге су, жануарлар, өсімдіктер, балықтар қажет деп ойлайсыз?

Балалардың жауаптары

Бөлім II. Тәжірибелік эксперимент

Балалар: Су - планетаның ең ғажайып заттарының бірі. Балалар, су туралы көп нәрсе білеміз, бүгін біз оның кейбір қасиеттерімен танысамыз. Ол үшін зертханалық техниктерге айналып, эксперименттер жүргізеді. Енді зертханаға барайық.

Жағдайат 1: су сұйық, дәмі жоқ, иіссіз

Тәжірибесі 1. Балаларға екі кесе, біреуі суға, екіншісіне бос беріледі. Біреуден суды жұмсақ құйыңыз. Су құйылған ба? Неліктен? Өйткені бұл сұйық. Егер ол сұйықтық болмаса, ол өзендерде және ағындарда ағып кете алмас еді, ол крандан ағып кетпейді.

Су сұйықтық болғандықтан, ол ағып кетуі мүмкін, ол сұйық деп аталады.

Тәжірибе 2. Балаларға сабан арқылы суды көруге кеңес беріңіз. Оның дәмі бар ма? Адамның ішуін қалаған кезде суды ішіп, «дәмді су!» Дейді, бірақ шын мәнінде ол өзінің дәмін сезбейді. Бірақ сіз қанға немесе тұзды суға қоссаңыз, балалар өздерін эксперимент жасайды (содан соң су біз қосқан өнімнің дәмін алады).

Тәжірибесі 3. Суды сіңіретін балалар. Ол қандай иісі бар? Жоқ, мүлде.

Жағдайат 2: су анық және өзінің нысаны жоқ

Тәжірибе 4.

Балалар: үстелде екі көзілдірік, біреуі сумен, екіншісі сүтпен. Мен сөмкені стаканға су құйып, екіншісін сүтке айналдыруды ұсынамын.

- Сіз не байқадыңыз?

Балалар өз пікірін білдіруде: стақан сүтте бисер көрінбейді, бірақ стакан суда ол көрінеді, ол жарқылдайды. Мұғаліммен бірге судың тағы бір қасиетін қалыптастырады: таза су мөлдір.

Тәжірибе 5.

Тәрбиеші: Енді біздің үстелде тұрып жатқан басқа да шыныаяқтарды қолданамыз. Олардың пішініне назар аударыңыз.

Балалардың айтуынша, барлық шыныаяқтардың пішіні әртүрлі: тік бұрышты, дөңгелек, үшбұрыш және т.б.

Тәрбиеші: Бір шыныаяққа су құйып, содан кейін екіншісіне. Судың түрімен не болатынын қараңыз.

Мұғалім суды резеңке қолғапқа құюды ұсынады.

Балалардың жауабы
Балалармен бірге тәрбиеші судың келесі қасиетін қалыптастырады: қатты денелерге қарағанда, судың өзіндік нысаны жоқ, ол құйылатын ыдыс түрін алады.

Тәжірибие 6.

Тәжірибие атауы «Сабын көпіршіктерін ұшыру »

Материалдар: су көзілдірігі, сұйық сабын бар құбырлар, коктейльге арналған түтіктер.

Суды сабынды стаканға су құйыңыз. Коктейль түтігін шыныға түсіріп, сабан арқылы соққы беріңіз. Сіз не көресіз? (сабын көпіршіктері пайда болды).

Әрбір тәжірибеден кейін, тәрбиешілермен қатар, жауаптар үстелде кестедегі символдармен жазылады.

III бөлім. Сергіту сәті «Тамшылар мен бұлттар»

Еденде кесінділер - бұлттар (балалардан біреу аз) салынған. Бұл бұлт. Барлық балалар тамшылар. Жаңбырдың музыкасы ойнап жатқанда, балалар топта еркін жүреді. Музыка тоқтағаннан кейін, әрбір «тамшы» қандай да бір «бұлтты» ұстауы керек. «Тучки» жетіспеген «тамшы» бұлан бітеді.

Бөлім IV

Тәрбиеші: Балалар, енді біз теңізді тартамыз. Біз щеткалармен боямаймыз, бірақ тіс щеткалары бар.

Балалар теңіз (толқындар) сызады. Сабақ барысында тәрбиеші В.Орловтың «Теңізді тартамын» деген өлеңінен үзінді келтіреді:

Мен теңізді тартамын

Көк берді.

Сен осындай теңіз

Тек көрмеді!

Менде бұл бар

Бояу көк,

Кез келген толқын

Өмір сияқты ...

Тәрбиеші: Біздің толқындарымыз кептіріп жатқанда, бүгін біз сыныпта қалай сөйлескенімізді, судың қандай қасиеттерін кездестіргенімізді және біз нобайға баратынымызды қайталаймыз.

Наши олимпиады

Русский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Казахский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ИнформатикаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ФизикаДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Математика (алгебра)Для 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ХимияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
БиологияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ГеографияДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Английский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
История КазахстанаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Для дошкольниковДля дошкольников от 4 до 6 лет Открыть

Оставить комментарий

Заполните заявку на участие
Язык участия
Обязательное поле (на номере должен быть WhatsApp)
Введен неправильный код

В период с 20 по 29 марта проходит акция 1+1

Вы можете выбрать второго ученика бесплатно ИЛИ второй предмет бесплатно.

Для этого впишите ученика ИЛИ предмет в графу ниже с подписью «БЕСПЛАТНО»

Введите данные
Поле обязательно для заполнения
Добавить еще ученика ?
Вы можете внести от 1 до 10 учеников
Поле обязательно для заполнения
Возраст / Класс / Курс *
Поле обязательно для заполнения
4 года
5 лет
6 лет
7 лет
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
11 класс
1 курс
2 курс
Предмет №1 *
Поле обязательно для заполнения
Итоговая олимпиада по математике
105 сом
I love English (4-5 лет)
105 сом
Братья наши меньшие (4-5 лет)
105 сом
Будем с буквами дружить (5-6 лет)
105 сом
В мире животных (4 года)
105 сом
Весёлые загадки (4 года)
105 сом
Веселые задачки (5 лет)
105 сом
Весёлые цифры (4-5 лет)
105 сом
Весёлый счёт (5 лет)
105 сом
Времена года (4 года)
105 сом
Время и возраст (6-7 лет)
105 сом
Вчера, сегодня, завтра (5 лет)
105 сом
Дни недели и времена года (5 лет)
105 сом
Загадки для детей (4-5 лет)
105 сом
Загадки для детей (6-7 лет)
105 сом
Занимательная математика (6 лет)
105 сом
Запутанные буквы (5 лет)
105 сом
Ищем буквы (5-6 лет)
105 сом
Логические задачки (4 года)
105 сом
Математика для дошкольников (6 лет)
105 сом
Математика для малышей (6 лет)
105 сом
Начинаем читать (6 лет)
105 сом
Окружающий мир (4-5 лет)
105 сом
Основы финансовой грамотности (5-6 лет)
105 сом
Основы финансовой грамотности (1-2 класс)
105 сом
Основы финансовой грамотности (3-4 класс)
105 сом
Путешествие по языкам народа Казахстана (1-2 класс)
105 сом
Путешествие по языкам народа Казахстана (3-4 класс)
105 сом
Правила дорожного движения для малышей (4-5 лет)
105 сом
Пространство и время (4 года)
105 сом
Пространство и время (6-7 лет)
105 сом
Развитие речи (4 года)
105 сом
Развитие речи (5 лет)
105 сом
Развитие речи (6 лет)
105 сом
Моя Родина - Казахстан (4-5 лет)
105 сом
Моя Родина - Казахстан (1-2 класс)
105 сом
Моя Родина - Казахстан (3-4 класс)
105 сом
Независимый Казахстан (1-2 класс)
105 сом
Независимый Казахстан (3-4 класс)
105 сом
Самый внимательный (5-6 лет)
105 сом
Строение тела человека (5-6 лет)
105 сом
Тесты на внимательность (4-5 лет)
105 сом
Тесты на внимательность (6-7 лет)
105 сом
Тесты на логику (4 года)
105 сом
Тесты на логику (5 лет)
105 сом
Хочу все знать (4 года)
105 сом
Хочу все знать (5-6 лет)
105 сом
Цвета на английском (4-5 лет)
105 сом
Цифры для малышей (4 года)
105 сом
Часы (6 лет)
105 сом
Этикет для малышей (4 года)
105 сом
Логические задачки для первоклассников
105 сом
Логические задачки для второклассников
105 сом
Логические задачки для третьеклассников
105 сом
Логические задачки для четвероклассников
105 сом
Казахский язык
105 сом
Русский язык
105 сом
Английский язык
105 сом
История Казахстана
105 сом
Математика
105 сом
Алгебра
105 сом
Физика
105 сом
Химия
105 сом
Биология
105 сом
География
105 сом
Информатика
105 сом
Познание мира
105 сом
Естествознание
105 сом
Цифровая грамотность
105 сом
Музыка
105 сом
Поле обязательно для заполнения
Добавить еще предмет ?
Вы можете выбрать от 1 до 10 предметов
К оплате:
0 сом.
Заполните поля:
Заявка на участие создана. Сейчас откроется страница оплаты